• Aydın8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karacasu elektrik üretecek
13 Mart 2013 Çarşamba 17:00

Karacasu elektrik üretecek

6 Bin 200 nüfuslu Karacasu’da, ilçe belediyesi yılda 300 bin lira tasarruf sağlamayı amaçladığı elektrik üretimi için proje yaptı.

6 BİN 200 nüfuslu Karacasu’da, ilçe belediyesi yılda 300 bin lira tasarruf sağlamayı amaçladığı elektrik üretimi için proje yaptı. Yaklaşık 60 yıldır atıl durumda bulunan eski elektrik üretim santralini ihaleyle bir firmaya veren belediye, her biri ortalama 200 kW’lık iki üniteden oluşan hidroelektrik santralini yaza kadar faaliyete geçiriyor. Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, “Bir zamanlar bu elektriği kullanmış olan ve teknolojiye yenilerek 30 yıldır kapalı olan santralin faaliyete geçmesiyle hem temiz enerji elde edeceğiz hem de belediyenin en fazla enerji tüketen işletmelerinde ucuz enerji kullanarak yılda en az 300 bin lira tasarruf edeceğiz” dedi.

AKIP GİDEN SU ENERJİYE DÖNÜŞECEK

Santralin faaliyete geçmesiyle ilçenin bazı bölümlerinin ucuz elektrikten faydalanacağını söyleyen Büyükyapıcı, “Özel bir firmaya ihale ettiğimiz Dandalaz Çayı üzerindeki eski elektrik santrali 1950’li yıllarda ilçenin elektrik ihtiyacını karşılayabildiği gibi şimdi yeni teknolojiyle bir kez daha faaliyete geçecek. Belediye hizmet binalarımız arasında olan soğuk hava deposu ile su pompajlarında kullanacağımız elektriği ve bazı mahallelerimize verebileceğimiz elektriği daha ucuza mal edeceğiz. Santralin faaliyete geçmesiyle temiz enerji üretiminin yanı sıra santralin kurulu olduğu alanın da değerlenmesini sağlayacağız. Akıp giden su 30 yıl önce olduğu gibi yine ilçeye enerji olarak geri dönecek” şeklinde konuştu.

SADECE RUHSAT İŞİ KALDI

Başkan Büyükyapıcı, firmanın santralin kolektörlerini ilçeye getirdiğini ve kısa süre içerisinde yerlerine yerleştireceğini ifade ederek, “Ruhsat işimizin tamamlanması ile birlikte yaz aylarında santralimiz faaliyete geçecek ve eskiden her biri 150 kW olan iki ünite gücü daha da artırılmış halde elektrik üretimine geçecek. Biz de buradan kullandığımız elektrikle yılda en az 300 bin lira tasarruf sağlayacağız” dedi. • (HABER: M.ŞEVKET ALTINAYAR)

karacasu-elektrik-uretecek-(1).jpg

karacasu-elektrik-uretecek-(2).jpg

karacasu-elektrik-uretecek-(3).jpg

karacasu-elektrik-uretecek-(4).jpg

karacasu-elektrik-uretecek-(5).jpg

karacasu-elektrik-uretecek-(6).jpg

karacasu-elektrik-uretecek-(7).jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sümer Ekpres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 546 885 00 99 | Faks : 0 256 312 13 43 - 0 256 313 32 33 | Haber Yazılımı: CM Bilişim